Follow Us!

MICHIGAN WOLVES-HAWKS TRYOUTS

15 NATIONAL CHAMPIONSHIPS
13 NATIONAL FINALISTS
36 REGION II CHAMPIONSHIPS
142 STATE CUP CHAMPIONSHIPS
27 MR / MISS SOCCER WINNERS
14 CURRENT U.S. NATIONAL TEAM PLAYERS
13 GATORADE PLAYER OF THE YEAR WINNERS
134 PLAYERS CURRENTLY PLAYING IN COLLEGE

WHO'S NEXT?

Development is a very personal thing.

Each player develops differently and at a different pace. The measure of a coach and club is to be able to help develop each individual player in a team atmosphere. Giving players opportunities both up and down as well as providing optional opportunities to focus on individual skills is what we want for every player.

ALL TRYOUTS ARE HELD AT SCHOOLCRAFT COLLEGE,

18600 HAGGERTY ROAD, LIVONIA, MI 48152

 

ACADEMY AND GIRLS ECNL TRYOUT TIMES:

At the Friday June 15th tryouts, players will be evaluated only for Academy and GIRLS ECNL teams. Tryouts for all MSYSA teams will be conducted on June 16-17th. According to US Club, ECNL clubs may recruit players from any geographic region and at any time during the year (subject to roster rules, regular attendance at team training and the schedule for adding players).

 

Click on the coaches name to read their biography and obtain their contact information.

Click on the Team name to read the team plan of league information and price. You will have to click on the picture to open the PDF file to read.

 

TEAM COACH TIME FIELD
W19 Wolves Academy '00-'01 Scott Duhl Fri June 15th 12:30-1:45PM Dome
W17 Wolves Academy '02-'03 Will Thornton Fri June 15th 2:00-3:15PM Dome
W15 Wolves Academy '04 Paul Thomas Fri June 15th 3:30-4:45PM Dome
W14 Wolves Academy '05 Rick Larson Fri June 15th 5:00-6:15PM Dome
W13 Wolves Academy '06 Lars Richters Fri June 15th 8:00-9:15PM Dome
W12 Wolves Academy '07 Duhl / Caushaj Fri June 15th 6:30-7:45PM Dome
Hawks '06 Doug Landefeld Fri June 15th 5:00-6:15PM Turf
Hawks '06 Black Curtis Ward Fri June 15th 5:00-6:15PM Turf
Hawks '05 Michele Krzisnik Fri June 15th 6:15-7:30PM Turf
Hawks '05 Black Adil Salmoni Fri June 15th 6:15-7:30PM Turf
Hawks '04 Adil Salmoni Fri June 15th 7:30-8:45PM Turf
Hawks '04 Black Derek Williford Fri June 15th 7:30-8:45PM Turf
Hawks '03 Michele Krzisnik Fri June 15th 3:45-5:00PM Turf
Hawks '03 Black Nate Stovall Fri June 15th 3:45-5:00PM Turf
Hawks '02 Doug Landefeld Fri June 15th 2:30-3:45PM Turf
Hawks '02 Black Gene Pulice Fri June 15th 2:30-3:45PM Turf
Hawks '01 Michele Krzisnik Fri June 15th 1:15-2:30PM Turf
Hawks '01 Black Dan Mellors / Pat Hilton Fri June 15th 1:15-2:30PM Turf

U7-U19 BOYS TEAMS TRYOUTS JUNE 16-17

BOYS TEAMS (Click on name for Plan/Price)
COACH June 16-17
Wolves '12 Dan Mellors Sat & Sun 2:00-3:15PM
Wolves '12 Black Dan Mellors Sat & Sun 2:00-3:15PM
Wolves '12 Gold Matt Grodzicki Sat & Sun 2:00-3:15PM
Wolves '12 Grodzicki Matt Grodzicki Sat & Sun 2:00-3:15PM
Wolves '11 Pat Hilton Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '11 Black Pat Hilton Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '11 Gold Branden Walker Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '11 Walker Branden Walker Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '10 Scott Lemay Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '10 Black Shaun Gray Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '10 King Chris King Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '10 Yazbeck Tony Yazbeck Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '09 Will Thornton Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '09 Black Paul Thomas Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '09 Walker Branden Walker Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '09 Berry Ahmed Berry Sat & Sun 3:30-4:45PM
Wolves '08 Paul Thomas Sat & Sun 12:30-1:45PM
Wolves '08 Black Ken Shingledecker Sat & Sun 12:30-1:45PM
Wolves '08 Schack Jon Schack Sat & Sun 12:30-1:45PM
Wolves '08 Koga Maki Koga Sat & Sun 12:30-1:45PM
Wolves '08 Dyer Will Dyer Sat & Sun 12:30-1:45PM
Wolves '07 Chris King Sat & Sun 5:00-6:15PM
Wolves '07 Black Jon Schack Sat & Sun 5:00-6:15PM
Wolves '07 Gold TBD Sat & Sun 5:00-6:15PM
Wolves '06 Shaun Gray Sat & Sun 2:00-3:15PM
Wolves '06 Black Matt Johnson Sat & Sun 2:00-3:15PM
Wolves '05 Scott Lemay Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '05 Black Granit Caushaj Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '05 Yazbeck Tony Yazbeck Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '04 Rick Larson Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '04 Black Matt Johnson Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '04 Dyer Will Dyer Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '03-'04 Hicklin  Trapped players Fall only Dave Hicklin Sat & Sun 9:30-10:45AM
Wolves '03 Pre-Academy Matt Johnson Sat & Sun 8:00-9:15AM
Wolves '03 Dennis Darnoi Sat & Sun 8:00-9:15AM
Wolves '03 Black Granit Caushaj Sat & Sun 8:00-9:15AM
Wolves '03 Gold Ken Shingledecker Sat & Sun 8:00-9:15AM
Wolves '02 Ed McCarthy Sat & Sun 6:30-7:45PM
Wolves '02 Black Dennis Darnoi Sat & Sun 6:30-7:45PM
Wolves '02 Lemay Scott Lemay Sat & Sun 6:30-7:45PM
Wolves '02 Larson Larson / Dyer Sat & Sun 6:30-7:45PM
Wolves '01 Dave Hicklin Sat & Sun 5:00-6:15PM
Wolves '00-'01 Black Sam Cheaib Sat & Sun 5:00-6:15PM
Wolves '01 Grodzicki Matt Grodzicki Sat & Sun 5:00-6:15PM
Wolves '00 Dave Hicklin Sat & Sun 5:00-6:15PM

U7-U19 GIRLS TEAMS TRYOUTS JUNE 16-17

GIRLS TEAMS (Click on name for plan) COACH June 16-17
Hawks '12 Dan Mellors Sat & Sun 3:30-4:45PM
Hawks '12 Black Dan Mellors Sat & Sun 3:30-4:45PM
Hawks '11 Pat Hilton Sat & Sun 2:00-3:15PM
Hawks '11 Black Jeannine Reddy Sat & Sun 2:00-3:15PM
Hawks '10 Holly Peters Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '10 Black Mami Yamaguchi Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '09 Curtis Ward Sat & Sun 12:30-1:45PM
Hawks '09 Black Nate Stovall Sat & Sun 12:30-1:45PM
Hawks '09 Gray Shaun Gray Sat & Sun 12:30-1:45PM
Hawks '08 Curtis Ward Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '08 Black Jason Dean Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '08 Dean Jason Dean Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks' 08 King Chris King Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '07 Nate Stovall Sat & Sun 8:00-9:15AM
Hawks '07 Black Holly Hein Sat & Sun 8:00-9:15AM
Hawks '07 Capoccia Kelly Capoccia Sat & Sun 8:00-9:15AM
Hawks '06 Peters Holly Peters Sat & Sun 12:30-1:45PM
Hawks '06 Cheaib Sam Cheaib Sat & Sun 12:30-1:45PM
Hawks '05 Cheaib Sam Cheaib Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '05 Red Jeannine Reddy Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '05 Reddy Jeannine Reddy Sat & Sun 11:00-12:15PM
Hawks '04 Cheaib Sam Cheaib Sat & Sun 9:30-10:45AM
Hawks '04 Red Ken Shingledecker Sat & Sun 9:30-10:45AM
Hawks '04 Reddy Jeannine Reddy Sat & Sun 9:30-10:45AM
Hawks '03 Red Ken Shingledecker Sat & Sun 5:00-6:15PM
Hawks '03 Gray Shaun Gray Sat & Sun 5:00-6:15PM
Hawks '02 Red Ken Shingledecker Sat & Sun 2:00-3:15PM
Hawks '02 Gray Shaun Gray Sat & Sun 2:00-3:15PM
Hawks '00 Shingledecker / Reddy Sat & Sun 6:30-7:45PM

THERE IS NO EQUIVALENT.

NOW IS THE TIME TO BEGIN YOUR OWN JOURNEY TO SUCCESS.

Click on the Coach's name to read their biography & obtain their contact information.

Please register online using the Team Snap Registration link before 5PM on Thursday June 14th for Academy / ECNL tryouts and 3PM on Friday for Saturday tryouts to provide time to prepare our check in process. Every player must have a signed waiver in Team Snap before they will be able to participate.

You will also need to bring cleats, water and a ball with you to the tryout at Schoolcraft College, 18600 Haggerty Road, Livonia, MI. Arrive 30 minutes early and a parent must be in attendence at all times.

Any additional tryout questions please contact
Doug Landefeld (Hawks Director of Coaching) Email:dbradley1515@sbcglobal.net Cell:660-473-6604
Amy Richters (Club Secretary) Email: wolveshawks@aol.com